Flagowy fundusz Bitcoin Trust GBTC firmy Grayscale odnotował właśnie najniższy dzienny odpływ środków od czasu przekształcenia go w ETF.
Według danych opublikowanych na X przez dział badawczy giełdy kryptowalut BitMEX, odpływ GBTC w dniu 23 lutego wyniósł zaledwie 44,2 miliona dolarów.
Bitcoin ETF Flow – 24 Feb 2024
— BitMEX Research (@BitMEXResearch) February 24, 2024
All data now in, except perhaps for the Galaxy/Invesco product
Friday was a strong day, with +$232.3m of net inflow. Also, the outflow for GBTC was just $44m, lowest level since 11th Jan pic.twitter.com/1Q0OtjEJLt
Oznacza to najniższy dzienny odpływ od czasu uruchomienia jako ETF 11 stycznia, kiedy to fundusz inwestycyjny Bitcoin odnotował odpływy w wysokości 95,1 mln USD.
W sumie odpływy z funduszy Grayscale osiągnęły poziom 7,4 mld USD. Inne popularne fundusze, takie jak Blackrock i Fidelity, przyciągnęły odpowiednio 6,6 mld USD i 4,7 mld USD napływów.
Wiele wskazuje jednak na to, że zbliża się kolejna wyprzedaż. Niedawno sąd upadłościowy zatwierdził upadłego pożyczkodawcę Genesis do sprzedaży akcji GBTC o wartości 1,3 mld USD w celu spłaty wierzycieli.
Spółka dominująca Digital Currency Group (DCG) – która zrzekła się kontroli nad Genesis na rzecz niezależnych doradców Kroll – prawnie zakwestionowała ten plan.
DCG sprzeciwia się planowi, ponieważ wykorzystuje on metodę księgową, zgodnie z którą wierzyciele (klienci) mogliby potencjalnie odzyskać swoje aktywa utracone na platformie, jednocześnie czerpiąc zyski ze wzrostu wartości aktywów od czasu, gdy pożyczkodawca złożył wniosek o ogłoszenie upadłości na początku 2023 roku.
DCG argumentuje, że wartość roszczeń wierzycieli Genesis musi opierać się na cenach kryptowalut w momencie, gdy jej spółka zależna złożyła wniosek.
Bitcoin był wówczas notowany na poziomie około 24 000 USD. Dziś jego wartość przekracza 51 000 USD.
Skala szarości znajduje równowagę
Grayscale’s GBTC jest technicznie największym funduszem ETF z AUM w wysokości 23 miliardów dolarów, ale ma długą przewagę nad swoimi konkurentami.
GBTC rozpoczął działalność jako fundusz Bitcoin w 2013 roku, ale zawsze miał na celu przekształcenie się w ETF.
Pierwszy kamień milowy został osiągnięty w połowie 2015 r., kiedy to akcje zaczęły być publicznie notowane pod symbolem GBTC.
Odkąd amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zatwierdziła w zeszłym miesiącu prawie tuzin funduszy ETF, Grayscale był jedynym, który odnotował odpływy.
Fundusz był notowany z premią w stosunku do aktywów bazowych do około lutego 2021 roku. Od tego momentu był notowany z dyskontem. W obu przypadkach było to spowodowane zamkniętą strukturą funduszu. Istniała stała liczba akcji i nie można było tworzyć nowych.
W 2022 r. SEC odrzuciła wniosek o przekształcenie w ETF. Grayscale skierował sprawę do federalnego sądu apelacyjnego i 29 sierpnia 2023 r. odniósł przełomowe zwycięstwo dla branży, gdy sędzia Neomi Rao uchylił odmowę SEC, nazywając ją “arbitralną i kapryśną”.
Zamknięty GBTC wyparował wraz ze zniżką po przekształceniu GBTC w ETF, jednocześnie kończąc jedną z najpopularniejszych transakcji arbitrażowych kryptowalut.
Wielu posiadaczy opuściło swoje pozycje, aby zgarnąć porządny zysk, w tym majątek zhańbionej byłej giełdy kryptowalut FTX, która niedawno sprzedała 22 miliony akcji GBTC i mogła zebrać z tego miliard dolarów
Leave a Reply